Novinky

Aktuálne informácie zo sveta bezpečnosti IT riešení

Digitálne asistentky si podmaňujú domácnosti po celom svete. Sú pre nás bezpečné? viac článkov »

Digitálne asistentky si podmaňujú domácnosti po celom svete. Sú pre nás bezpečné?

Digitálne asistentky si v posledných dvoch rokoch našli miesto v mnohých domácnostiach vo viacerých krajinách po celom svete. Ich príspevok na poli zábavy je nesporný. Sú to však len veselé hračky slúžiace na pobavenie alebo sa môžu ohroziť našu bezpečnosť? Na trhu si v súčasnosti konkurujú najmä digitálne asistentky z dielní od spoločností Google a Amazon. O tom, čo sú digitálne asistentky, v čom sú zaujímavé a aké riziká s nimi môžu byť spojené, si povieme pár slov aj v aktuálnom blogu.


 

Čo sú digitálne asistentky?

 

Digitálne asistentky sú menšie technologické zariadenia pripojené na internet, ktoré obsahujú mikrofón s reproduktorom. Sú určené najmä pre používanie v domácnostiach. Na prvý pohľad pripomínajú iné chytré zariadenia, v niečom sa však predsa odlišujú. Ich hlavná výhoda spočíva v porovnaní s mobilmi alebo počítačmi spočíva v tom, že ich nemusíme zapínať, brať do ruky alebo inak nastavovať tak, ako je to v prípade smartfónov i iných mobilných zariadení. Vyslovením jednoduchého príkazu nás začnú počúvať a komunikovať s nami. Môžeme im klásť rôzne otázky, na ktoré chceme poznať odpovede. Neveľká krabička pripomínajúca bežný osviežovač vzduchu nám vzápätí odpovie na položenú otázku, alebo nám oznámi, že odpoveď na ňu nepozná.

 

Koncept mini technologického zariadenia priniesol na trh ako prvý Amazon, ktorý mu dal meno Alexa. Samotný prístroj nesie názov Echo a v predaji je od roku 2015. Spoločnosť má v ponuke celkovo dve takéto zariadenia, pričom lacnejší variant možno kúpiť už za 50 amerických dolárov. Jeho najväčším konkurentom je Google so svojou digitálnou asistentkou Google Home, ktorá je na trhu od decembra 2016. Dominantné postavenie má však v súčanosti jednoznačne Alexa od Amazonu, ktorá zaberá až 73 % podielu na trhu. Len v Spojených štátoch amerických sa už predalo viac ako 20 miliónov týchto zariadení. Tento úspech nenechal chladných ani ďalších technologických gigantov ako Apple či Microsoft, ktorí postupne prichádzajú na trh s podobnými zriadeniami.

 

 

Čo všetko dokážu digitálne asistentky?

 

V predchádzajúcich riadkoch sme už načrtli niektoré funkcie, ktoré dostali do vienka digitálne asistentky od svojich tvorcov. Obe spomínané zariadenia do Googlu a Amazonu po pripojení na internet aktivujeme jednoduchým oslovením. V prípade Google Home je toto oslovenie „Ok Google“ a pri Alexe je to jednoduché „Alexa“. Zariadeniam následne možno klásť rôzne otázky od takých, aké je počasie, koľko je teraz hodín, až po rôzne faktografické otázky, politické, kultúrne otázky, citáty. Zariadenia nám dokážu dokonca hovoriť vtipy.

 

Väčšina užívateľov ich však využíva najmä na prehrávanie hudby. Ponuka hudby je tu rovnaká, ako v mobiloch alebo na počítači. Najväčší rozdiel oproti iným chytrým zariadeniam tak spočíva v tom, že s digitálnou asistentkou sa môžeme aj rozprávať. Pokyn na prehratie konkrétnej skladby jej totiž vždy zadávame ústne. V praxi to vyzerá asi nasledovne: „Ok, Google, prehraj mi romantickú hudbu na Spotify“ alebo „Alexa, prehraj mi skladbu Happy od Pharella Williamsa“. Mnohí užívatelia oceňujú aj možnosť prehrávania tzv. ambietných zvukov, rôznych zvukových kulís ako šum vetra, šuchotajúceho lístia, zvukov lesa či praskania ohňa horiaceho v krbe.

 

Ako je to s bezpečnosťou digitálnych asistentiek?

 

Skutočnosť, že digitálne asistentky „stále počúvajú“, vyvoláva u mnohých používateľov obavy z možného narušenia ich súkromia a zneužitia údajov. Treba však povedať, že nahrávanie hovoreného slova sa začína až po zadaní hlasového pokynu, ktorý prebudí zariadenie k činnosti. V prípade digitálnej asistentky od Google sa však už v minulosti stalo, že ešte pred jej ostrým uvedením na trh, ju testoval u seba doma jeden z novinárov, ktorý zistil, že zariadenie nahrávalo okolité zvuky a rozhovory, aj keď mu nezadal pokyn na prebudenie. Spoločnosť situáciu označila za problém hardvéru s aktivačným tlačidlom. Ešte pred uvedením na trhu toto tlačidlo zabezpečila.

 

Všetky súčasné digitálne asistentky ponúkajú užívateľom možnosť počúvať predchádzajúce nahrávky a zmazať ich. Pre zaujímavosť možno ešte spomenúť, že o takto nahraté záznamy už prejavili záujem aj vyšetrovatelia v prípade vyšetrovania vraždy. Asi najväčšie obavy u majiteľov týchto zariadení však vyvoláva skutočnosť, že ktokoľvek by mohol zadať pokyn, aby začali nakupovať. Echo od Amazonu má „defaultne“ zabudovanú možnosť nakupovať, možno ju však chrániť zadaním štvormiestneho kódu. V niektorých krajinách sa už objavili prípady, kedy deti takýmto spôsobom nakúpili hračky bez vedomosti svojich rodičov. Ďalšiu možnosť ochrany predstavuje funkcia rozpoznania hlasu a možnosť spárovať ju s príslušným účtom.

 

Čo prinesie budúcnosť?

 

Je zrejmé, že zariadenie majú rôzne zaujímavé funkcie, ktoré môže pobaviť, alebo v mnohom aj zjednodušiť bežné fungovanie ich majiteľom. Na slovenskom a ani českom trhu by sme však digitálne asistentky zatiaľ hľadali len márne. Kto by mal o niektoré z nich záujem, možno ich kúpiť napríklad v susednom Rakúsku. V Českej republike testovali obe zariadenia a už pri samotné testovanie ukázalo, že na ich plné využitie bude potrebné dokúpiť množstvo ďalších technologických komponentov. História nám tiež ukazuje, že ľudia dokážu zneužiť takmer všetko. Ani v prípade týchto zariadení však netreba mať prehnané obavy. Dôležité je poznať spôsoby, akými ich možno chrániť a predchádzať ich prípadnému zneužitiu.

 

Zdroje:

https://technet.idnes.cz/test-digitalni-asistentky-amazon-echo-alexa-google-home-pjy-/tec_technika.aspx?c=A170410_074844_tec_technika_pka

https://www.symantec.com/blogs/threat-intelligence/security-voice-activated-smart-speakers

https://www.nbcnews.com/tech/security/hey-alexa-how-secure-are-voice-activated-assistants-you-n824566

https://www.symantec.com/blogs/threat-intelligence/security-voice-activated-smart-speakers

http://time.com/4906071/alexa-echo-siri-google-home/

 

 

 

 

 

 

 

Prečo si vybrať nás?

Dôveryhodnosť

Na trhu pôsobíme už od roku 2008 a našu dôveryhodnosť potvrdzujú partnerstvá popredných spoločností v oblasti IT a hlavne množstvo spokojných zákazníkov, ktorí využívajú naše služby. Nie sme nováčikom a vieme, čo vaša IT infraštruktúra potrebuje a radi vám to ponúkneme. O našej kvalite hovorí aj certifikácia systémov manažérstva podľa normy ISO 9 001.

Profesionalita

Bezpečnosť vašich dát nedokáže chrániť len tak niekto. Obráťte sa teda na profesionálneho partnera. Naše bohaté skúsenosti potvrdzujú školenia, ktoré naši zamestnanci absolvujú pravidelne, aby vám vedeli vždy poskytnúť adekvátne rady a zabezpečiť tak plynulý a ničím nerušený chod vašej infraštruktúry. Sme vlastníkom certifikácie 27 001, takže vaše dáta sú u nás v bezpečí.

Efektivita

Neponúkame vám riešenia, ktoré sú pre vás zbytočné, len aby sme na vás zarobili. Našim cieľom nie je nanútiť vám robustné riešenie, ktoré budete využívať na minimum, no zároveň návrh štruktúry berieme vážne aj s ohľadom na prípadné plány rozvoja vašej spoločnosti. Prioritou pre nás je vaša spokojnosť a bezpečnosť vašich dát.

Referencie

Ringier Axel Springer SK
GGE a.s.
EBA s.r.o.
UNIPHARMA – 1.slovenská lekárnická akciová spoločnosť
PosAm, spol. s r.o.
ASBIS SK spol. s r. o.

Kontakt


ReFoMa, s.r.o.
Dolné Rudiny 1
010 01 Žilina, Slovakia

+421 41/202 88 80 – sekretariát
+421 41/202 88 80 – obchodné oddelenie
IČO: 43892345
DIČ: 2022541378
IČ DPH: SK2022541378
Okresný súd Žilina, odd.: Sro, vl. číslo 20197/L

Bankové spojenie (IBAN):
SK13 1100 0000 0026 2582 3735