Novinky

Aktuálne informácie zo sveta bezpečnosti IT riešení

Prejaví sa zrušenie sieťovej neutrality v USA aj v európskom online priestore? viac článkov »

Prejaví sa zrušenie sieťovej neutrality v USA aj v európskom online priestore?

Väčšina z nás má pri vstupe do online priestoru určité očakávania. Predpokladáme pritom, že budeme prepojený na akékoľvek webové miesto, kam sa potrebujeme dostať. Zároveň s tým predpokladáme, že naše pripojenie alebo poskytovateľ internetových služieb zabráni zneužitiu poskytnutých údajov. Vo finále tak očakávame, že budeme mať kontrolu nad našou internetovou skúsenosťou. Pri používaní internetu takto predpokladáme sieťovú neutralitu.


 

Čo je sieťová neutralita?

 

Sieťová neutralita predstavuje základný princíp, ktorý zamedzuje poskytovateľom internetových služieb v zrýchľovaní, spomaľovaní alebo blokovaní akéhokoľvek internetového obsahu, aplikácií alebo webových stránok. Je to spôsob, akým internet doposiaľ vždy fungoval. Sieťovú neutralitu môžeme vnímať aj ako rovnosť všetkých služieb poskytovaných na internete, minimálne s ohľadom na rýchlosť a dostupnosť údajov. V praxi to okrem iného znamená, že poskytovatelia internetového pripojenia nemôžu svojvoľne zvýhodňovať niektoré služby na úkor iných. Dáta na internete sú prenášané rovnakou rýchlosťou a spoplatňované sú rovnako bez ohľadu na to, kto je ich poskytovateľom a aká služba je poskytovaná.

 

Koniec sieťovej neutrality v USA?

 

V roku 2015 požadovali milióny aktivistov v Spojených štátoch amerických (USA) od tamojšej Federálnej komunikačnej komisie (FCC), aby prijala historicky prvé pravidlá pre sieťovú neutralitu. Hlavným cieľom tejto úpravy bolo zabezpečenie voľného a otvoreného internetu, ktorý by umožnil používateľom zdieľanie a prístup k ľubovoľným informáciám bez akýchkoľvek externých zásahov. Zdá sa však, že minimálne nateraz je všetkému koniec. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v závere minulého roka schválila opatrenie, ktorým zrušila pravidlá sieťovej neutrality prijaté pred dvomi rokmi. Ešte v polovici uplynulého roka priaznivci tejto zmeny argumentovali vytvorením slobodného trhu a trhovej konkurencie, pričom tvrdili, že uvedené pravidlá sieťovej neutrality bránia tomuto rozvoju.

 

Aký scenár môže priniesť zrušenie pravidiel sieťovej neutrality v USA?

 

V nadväznosti na prijaté opatrenia sa dnes mnohí z nás pýtajú na ďalší možný scenár, ktorý nastane po zrušení pravidiel sieťovej neutrality. Bez týchto pravidiel môžu niektorí poskytovatelia internetových služieb v USA rozhodovať o tom, ktoré webové stránky, aký obsah a aké aplikácie budú v online priestore uprednostňované. V praxi to môže napríklad znamenať spomalenie obsahu konkurenčných subjektov alebo úplné zablokovanie rôznych politických názorov, s ktorými sa dané subjekty nestotožňujú. Zároveň budú môcť spoplatniť obsah publikovaný niektorými spoločnosťami, pričom spomalia obsah iných organizácii. Dopad tohto rozhodnutia môže mať drvivý účinok na niektoré komunity v USA, vrátane náboženských minorít, vzdelávacích príležitostí či rôzne iniciatívy bojujúce proti systematickej diskriminácii.

 

Sieťová neutralita je dôležitá aj pre podnikateľov

 

Z vyššie uvedeného je tak zrejmé, že sieťová neutralita je veľmi dôležitým nástrojom aj pre podnikateľov, ktorí sa spoliehajú na transparentný otvorený  internet. Ten pre nich v neposlednom rade predstavuje voľný priestor, v ktorom môžu podnikať, nachádzať rôzne nové obchodné príležitosti, promovať a predávať svoje produkty i služby a získavať nových a udržiavať si existujúcich zákazníkov. Aj vďaka sieťovej neutralite sú v súčasnosti schopní efektívne a úspešne podnikať, rásť, konkurovať a inovovať i menší podnikatelia. Bez sieťovej neutrality sa však môže ľahko stať, že ich brána k úspechu bude zatvorená neférovým uprednostňovaním „vyšších“ záujmov. Bez sieťovej neutrality už nebude žiadny ďalší Facebook či Google. Uvedený scenár tak nie je priaznivý ani pre podnikateľov, ani pre spotrebiteľov, ktorí sa v dôsledku zadaných preferencií môžu dostať len k určitým informáciám.

 

Čo na to Európa?

 

Možno si teraz niektorí z nás položia otázku, prečo by nás mali zaujímať nejaké opatrenia prijaté na území Spojených štátov amerických. Samozrejme, v našom regióne reguluje pravidlá Európska únia svojou vlastnou legislatívou. Podobne, ako tomu bolo v USA, aj Európa považuje sieťovú neutralitu za súbor pravidiel platných pre všetkých národných poskytovateľov internetových služieb, pričom táto prevádzka je bez diskriminácie, obmedzení a iných narušení v prípade akéhokoľvek odosielateľa a príjemcu a obsahu komunikácie. Uvedené platí aj v prípade používaných zariadení, pomocou ktorých sa pripájame k internetu a obmedzovaná nesmie byť ani väčšina webových stránok a iných používaných aplikácií. Poskytovatelia internetových služieb sú tiež povinní poskytovať služby za rovnakých podmienok a rovnako, ako tomu bolo v USA, nesmú obmedzovať rýchlosť poskytovaných služieb určitým subjektom. 

 

V Európskej únii (EÚ) reguluje túto oblasť agentúra BEREC, ktorá poskytuje odbornú a administratívnu podporu pre úrad BEREC združujúci európskych regulátorov pre elektronické komunikácie. Či sa nás napokon určitým spôsobom dotkne opatrenie prijaté na americkom trhu, tak zrejme ukáže až samotná prax.

 

 

 

 

 

Prečo si vybrať nás?

Dôveryhodnosť

Na trhu pôsobíme už od roku 2008 a našu dôveryhodnosť potvrdzujú partnerstvá popredných spoločností v oblasti IT a hlavne množstvo spokojných zákazníkov, ktorí využívajú naše služby. Nie sme nováčikom a vieme, čo vaša IT infraštruktúra potrebuje a radi vám to ponúkneme. O našej kvalite hovorí aj certifikácia systémov manažérstva podľa normy ISO 9 001.

Profesionalita

Bezpečnosť vašich dát nedokáže chrániť len tak niekto. Obráťte sa teda na profesionálneho partnera. Naše bohaté skúsenosti potvrdzujú školenia, ktoré naši zamestnanci absolvujú pravidelne, aby vám vedeli vždy poskytnúť adekvátne rady a zabezpečiť tak plynulý a ničím nerušený chod vašej infraštruktúry. Sme vlastníkom certifikácie 27 001, takže vaše dáta sú u nás v bezpečí.

Efektivita

Neponúkame vám riešenia, ktoré sú pre vás zbytočné, len aby sme na vás zarobili. Našim cieľom nie je nanútiť vám robustné riešenie, ktoré budete využívať na minimum, no zároveň návrh štruktúry berieme vážne aj s ohľadom na prípadné plány rozvoja vašej spoločnosti. Prioritou pre nás je vaša spokojnosť a bezpečnosť vašich dát.

Referencie

Kancelária prezidenta Slovenskej republiky
Správa služieb diplomatickému zboru, a.s.
Motor-Car Group
IKAR, a.s.
UPC BROADBAND SLOVAKIA s.r.o.
Mercedes-Benz Slovakia, s.r.o.

Kontakt


ReFoMa, s.r.o.
Dolné Rudiny 1
010 01 Žilina, Slovakia

+421 41/202 88 80 – sekretariát
+421 41/202 88 80 – obchodné oddelenie
IČO: 43892345
DIČ: 2022541378
IČ DPH: SK2022541378
Okresný súd Žilina, odd.: Sro, vl. číslo 20197/L

Bankové spojenie (IBAN):
SK13 1100 0000 0026 2582 3735